خانه / جاهای دیدنی بلغارستان / غار چشم خدا بلغارستان

غار چشم خدا بلغارستان

یکی از جذاب ترین جاهای دیدنی بلغارستان ، غار پروهودناست .  این غار در بلغارستان به غار چشم خدا معروف است . غار پروهودنا کاملا طبیعی و بر اثر فرسایش به وجود آمده است . این غار که در فاصله 112 کیلومتری صوفیه و در شمال مرکزی بلغارستان واقع شده یکی از شناخته شده ترین غارهای این کشور و حتی جهان است و هر ساله گردشگران تور بلغارستان با اشتیاق به تماشای این غار می روند .
غار پروهودنا بلغارستان
غار پروهودنا بلغارستان

 

عکس های غار چشم خدا بلغارستان به شما کمک می کند که علت این نامگذاری را متوجه شوید . در حقیقت این غار ، یک پل طبیعی سنگی است که با دسترسی راحت در 2 کیلومتری روستای کارلوکوو (Karlukovo) در استان لووچ (Lovech) قرار گرفته است . چشم خدا با طبیعتی زیبا در پیرامون و روشنایی طبیعی مانند غار ماگورا یک گزینه ایده آل برای غارنوردی و صخره نوردی است و دارای چندین مسیر در سطح های دشوار و آسان برای کوهنوردان و صخره نوردان می باشد .

غار پروهودنا در بلغارستان
غار پروهودنا در بلغارستان

غار چشم خدا بلغارستان ویژگی های منحصر بفردی دارد . این غار با 262 متر طول دارای دو ورودی می باشد که ارتفاع قوس ورودی بزرگتر 45 متر و کوچکتر 35 متر است . غار پروهودنا قابل مقایسه با غارهای بزرگ جهان نیست اما دارای فضایی شگفت انگیز است و به سبب وجود دو حفره بادامی شکل و مشابه هم در سقف ، که به نظر می رسد به مانند دو چشم غول پیکر به بازدید کننده ها خیره شده اند شهرت یافته است . این غار در سال 1921 توسط یک دانشمند بلغاری کشف شد و سال ها بعد به موجب جلوگیری از تخریب آن در ماه ژوئن سال 1996 ، به عنوان غار طبیعی ملی اعلام شد .

غار چشم خدا بلغارستان
غار چشم خدا بلغارستان

غار چشم خدا همیشه برای بازدیدکنندگان باز است و امکانات لازم برای پرش هیجان انگیز با طناب در دهانه ورودی غار تدارک دیده شده است . بازدیدکنندگان بعد از طی مسافت 200 متر ، به ابتدای دو دالان می رسند که دالان سمت راست از چندین اتاق تشکیل شده و دارای فضایی گرم و خشک می باشد . این دالان دارای ورودی با ارتفاع 2.5 متر و عرض 5.7 متر است . در قسمت جلوتر دالان وسیع تر می شود و یک تالار مستطیل شکل به ابعاد 50 متر طول و 10 الی 15 متر عرض نمایان می گردد . دالان سمت چپ نیز بیش از 2 کیلومتر طول دارد و یک رودخانه کوچک در امتداد آن موجب تشکیل دریاچه ها و آبشارهای مینیاتوری شده است که با عبور از سالن اصلی به رودخانه اسام می پیوندد . باستان شناسان طی کاوش هایی که در این غار انجام داده اند اثاری چون چاقویی از جنس دندان گراز وحشی ، چاقوهایی از جنس استخوان پرندگان و انواع دیگری از چاقو ، انواع سرامیک ، اثری از گندم سوخته و مجسمه برنزی از ادوار گذشته یافته اند که هر کدام از این اشیا در موزه های و جاهای دیدنی بلغارستان نگهداری می شوند .

The Eyes of God in Bulgaria
The Eyes of God in Bulgaria

آدرس غار چشم خدا در بلغارستان : 5782, Bulgaria

مطلب پیشنهادی

شهر وارنا بلغارستان

تور بلغارستان از جمله تورهای اروپایی ارزان قیمت است که در کنار قیمت مناسب ، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + 3 =